نتیجه بارش باران در روز ۹ آذر سیل خوزستان بود که شهر‌های اهواز، کارون، آبادان، خرمشهر، شادگان، رامهرمز، رامشیر، ماهشهر و ایذه همگی زیر آب فرو رفتند.

اقتصاد۲۴ – روز ۹ آذر استان خوزستان شاهد بارش شدید باران و به دنبال آن آب‌گرفتگی شدید در سطح تعدادی از شهر‌های این استان بود. شرایط آنقدر وخیم بود که آب به داخل منازل مردم این شهر‌ها نفوذ و زندگی و اموال آنان را تخریب کرد. در برخی مناطق مردم تا زانو در آب بودند.

برخی آنقدر عصبانی بودند که مسئولان شهری و استانی را بی‌غیرت خطاب کردند؛ یکی از فیلم‌هایی که در فضای مجازی دست به دست شد و مورد توجه قرار گرفت حاوی همین مطلب بود.

اگرچه بیشترین بارندگی روز ۹ آذر در ماهشهر رخ داده است. اما شهر‌های اهواز، کارون، آبادان، خرمشهر، شادگان، رامهرمز، رامشیر، ماهشهر و ایذه نیز شاهد آبگرفتگی شدید بودند. شرایط به‌گونه‌ای بود که به دنبال این بارش‌ها راه ۵۰ روستای اندیکا تخریب و سقف ۱۰ خانه در بخش سوسن ایذه فروریخت.

نماینده مجلس: شهرداران استان خوستان را بازداشت کنید

در واکنش به این خرابی‌ها سیدمحمد مولوی نماینده آبادان در مجلس نیز با فلاکت‌بار خواندن وضعیت شهر‌های خوزستان پس از بارش‌های اخیر، عدم نظارت بر عملکرد شهرداران، شورای شهر و مسئولان بالادستی را مشکل اصلی شهروندان دانست و خواستار بازداشت مسئولان مرتبط شد.

استانداری خوزستان از قبل در جریان مشکلات زیرساختی این شهر‌ها بوده است و بروز این مشکلات برای این نهاد متولی استان غیرقابل پیشگیری و ناگهانی نبوده است؛ با این حال مشکلات مردم ناشی از بارندگی طی روز‌های اخیر نشان داد که استاندار تلاشی برای رفع این مشکلات و واداشتن مدیران نهاد‌های مختلف برای عمل به وظایف خود نداشته است.

شریعتی  استاندار خوزستان شب گذشته با حضور در برنامه خبری شبکه یک (به جای حضور در خوزستان) و  دفاع از اقدامات خود می‌گوید با اقدامات انجام شده از سوی آبفا و شهرداری البته تنها در شهر اهواز امسال تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد این شهر زیر آب رفته است. اعدادی که اگر چه از سوی شریعتی نشان از موفقیت در رفع مشکلات مرکز استان دارد اما همچنان تاسف‌آور بوده و این سوال را ایجاد می‌کند که به چه علت باید چنین اتفاقی حتی در چنین ارقام از نظر استاندار پایین در این شهر رخ دهد. شرایط مرکز استان که این است باید گفت وای به روزگار سایر شهرهای استان!

نکته عجیب آنجاست که مشابه همین سخنان سال گذشته توسط غلامرضا شریعتی مطرح شده و گفته بود در حال ترمیم زیرساخت‌ها هستیم تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. استان خوزستان برای تعمیر و بازسازی زیرساخت‌های خود در سال گذشته بالاترین بودجه را در میان سایر استان‌ها دریافت کرد اما ظاهرا این بودجه‌ها جایی به جز نیازهای مردم هزینه شده است.

نکته مهمتر آنکه سال گذشته با دستور مقام معظم رهبری دامت برکاته، ۱۰۰ میلیون یورو برای رفع مشکلات فاضلاب اهواز تخصیص داده شده است و با وعده شریعتی قرار بود با این پول مشکل حل شود. در این شرایط ناگوار، شریعتی همچنان از مشکلات می‌گوید و خود به عنوان «مخاطب بایدها» استوار روی صندلی مدیریتی‌اش نشسته است، بی آنکه کسی او را بازخواست کند که کارنامه او به عنوان مدیر ارشد استان به جز تبدیل اعتراضات مدنی به اعتراضات امنیتی چه بوده است!

منبع: رویداد۲۴